Проект „Нови цифрови умения за работа с младежи – обучителен курс за младежки работници“ се осъществява с финансовата подкрепа на Програма Еразъм+, Мобилност на младежки работници. Включва широко партньорство от 21 организации от 17 страни, 4, от които извън ЕС. Координатор на проекта е Институт за културно наследство.
Проектът се фокусира върху работещите в младежката сфера и в младежките организации, като ще насърчи обмена на образователни практики на международно равнище и ще подобри качеството на работа на организациите за подкрепа на младите хора в ситуации като COVID-19.
Младежките работници са тези, които активно работят с младите хора. Тяхната роля е ключова за младежките общности, тъй като изпълняват много важни функции:
– те насърчават личностното, социално и образователно развитие на младите;
– те инициират и реализират дейности свързани с основните ценности, на които се основава младежката работа;
– те създават условия за учене и развитие, равен шанс и социално включване;
– те подобряват разбирането на младите хора за образователното и социалното значение на избора, свободата, отговорността и справедливостта;
– те работят за интеграция на младежи в неравностойно положение и такива в риск от социално изключване, роми и други етноси;
– те подкрепят младия човек, като окуражават социалното му развитие и индивидуална реализация и подпомагат пълноценното и равнопоставено участие в гражданския, политическия и икономическия живот;
– те предлагат конструктивна и образователна реализация на свободното време, информация, съвет и подкрепа.
В този контекст, професионалното развитие на младежките работници е важно, особено в COVID-19 ситуацията. Благодарение на Програма Еразъм+ и КД1, нашият проект предлага възможност за мобилност на младежки работници и участие в обучителен курс, за да развият уменията си и да подобрят работата си с младите хора, вкл. за работа в извънредна обстановка.
Проектът включват неформални методи на обучение за усвояване на умения, личностно и социално-образователно израстване, укрепване на мотивацията за младежка работа в подкрепа на младите хора. Работната програма на мобилността следва структурата на обучителен курс за придобиване на нови цифрови умения, вкл. за работа при извънредни ситуации и COVID-19 обстановка. Структурата на обучителния курс е 4 модула, според матрицата за самооценка за дигитални умения, която е част от CV Europass – обработка на информацията, комуникация, създаване на съдържание, сигурност. Продължителността на обучителния курс е съобразно изискванията на НАПОО от 45 уч.ч. за признаване на умения по Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност“.
Координатор на проекта: Институт за културно наследство
Партньори:
- Просвета 21 век, България
- Включи се и ти, България
- United in Diversity, България
- Cozumun Parcasiyiz – Part Of The Solution, Turkey
- SZOCIÁLIS INNOVÁCIÓ ALAPÍTVÁNY A keleteurópai térség fejlesztéséért, Hungary
- Bué Fixe- Associação de Jovens, Portugal
- UMBRELLA, Georgia
- OGRES TEHNIKUMS, Latvia
- ASOCIATIA TINERILOR CU INITIATIVA CIVICA, Romania
- VIESOJI ISTAIGA VILNIAUS JERUZALES DARBO RINKOS MOKYMO CENTRAS (VJDRMC), Lithuania
- SOCIAL YOUTH DEVELOPMENT CIVIL NONPROFIT SOCIETY, Greece
- Asociación Juvenil „Jarrón Club“, Spain
- Junge Europäische Föderalisten – Landesverband Steiermark, Austria
- TIBER UMBRIA COMETT EDUCATION PROGRAMME, Italy
- BrainLog, Denmark
- SEIKLEJATE VENNASKOND, Estonia
- Regional Advocacy Center, The Republic of North Macedonia
- Fundacja Rozwoju Miedzykulturowego EBU, Poland
- EUROPEAN ASSOCIATION WORLD OUR HOME, Latvia
- HRFORUM Personnel management Association, Ukraine

Последвайте ни тук
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.